Upcoming Events

 

 
APR
15
 

Sat, April 15
Iola Trail Run

register
 
MAY
06
 

Sat, May 6
Pigeon River Classic

register
 
JUN
24
 

Sat, June 24
Two Hearted Trail Run

register
 
JUL
08
 

Sat, July 8
Waugoshance Trail Marathon

register
 
JUL
22
 

Sat, July 22
Grand Island Trail Marathon

register
 
AUG
05
 

Sat, August 5
Tahqua Trail Run

register
 
SEP
17
 

Sun, September 17
Conserve School Trail Run

register
 
NOV
04
 

Sat, November 4
Treetops Trifecta

register

Sponsors


Nutritional Support

honeystinger


Location Support

usfs


Snowshoe Sponsor


nothernlite-white

 sls3 logo
 merrell
 Series Sponsor 
 ts2017
treetopsresort
GCTB

Videos

  

environmentalpolicy
waugmarathon
waughalfmarathon

Awards

  • image
  • image
  • image
Previous Next

Who's Online

We have 56 guests and no members online

Move
Display 0 | 5 | 10 | 15 Stories

Grand Island

Topics
Top Story

Grand Island Trail Marathon

Grand Island Trail Marathon

Grand Island 50K, Marathon & Half Marathon Munising, Michigan July 22, 2017   Held in cooperation with the U.S. Forest Service. "The water of Lake Superior... Read more...

Sponsors

Sponsors

 The Munsing Visitors Bureau provides the Grand Island Trail Marathon with key advertising & marketing support.  The US Forest Service manages all recreational... Read more...

Artists & Awards

Awards Philosophy We seek out exceptional U.P. artists to craft our awards. This is done not only to honor their profession and its critical place in our culture, but also to contribute more substantially... Read more...

Grand Island Trail Marathon Results Listing

      2016    Searchable results for all events 2015 Searchable results for all events 2014 Searchable... Read more...

Move
Display 0 | 5 | 10 | 15 Stories

Tahqua Trail Run

Topics
Top Story

Tahqua Trail Run

Tahqua Trail Run

  Tahqua Trail Run 25K & 10K Tahquamenon Falls State Park Paradise, Michigan August 5, 2017   "Although this is the first race of its kind I've ever done,... Read more...

Tahqua Trail Run Race Results

2015 Search Results (SuperiorTiming.com) 2014 Searchable Results (SuperiorTiming.com) 2013 Searchable Results (SuperiorTiming.com) 2012 Searchable Results (SuperiorTiming.com)... Read more...

Move
Display 0 | 5 | 10 | 15 Stories

Waugoshance

Topics
Top Story

Waugoshance Trail Marathon

Waugoshance Trail Marathon

  Waugoshance Trail Marathon Half Marathon & Marathon Relay  Emmet County, Michigan July 8, 2017   The course follows a remarkable section of... Read more...

Waugoshance Race Results

2016 Searchable Results (SuperiorTiming.com) 2015 Searchable Results (SuperiorTiming.com) 2014 Searchable Results (SuperiorTiming.com) 2013 Searchable Results (SuperiorTiming.com)... Read more...

Move
Display 0 | 5 | 10 | 15 Stories

Treetops Trifecta

Topics
Top Story

Treetops Trifecta

Treetops Trifecta

Treetops Trifecta 5K, Hill Climb & Half Marathon Gaylord, Michigan November 4-5, 2017   Join us for a weekend of remarkable trail running at Gaylord's Treetops... Read more...

Race Results

2016 Complete results on via SuperiorTiming.com Read more...

Move
Display 0 | 5 | 10 | 15 Stories

Conserve

Topics
Top Story

Conserve School Trail Run

Conserve School Trail Run

  Conserve School Half Marathon & 5K Land O'Lakes, WI September 17, 2017 This event is a collaboration between Great Lakes Endurance and The Conserve School, who... Read more...

Move
Display 0 | 5 | 10 | 15 Stories

Iola

Topics
Top Story

Iola Trail Run

Iola Trail Run

Iola Trail Run 15K & 5K Iola, Wisconsin April 15, 2017 Great Lakes Endurance introduced the Iola Trail Run in 2011 and it has quickly become a favorite trail race on... Read more...

Iola Trail Run Race Results

2016 Searchable Results 2015 Searchable Results 2014 Searchable results 2011 15K Trail Run Results Overall Age Group   5K Trail Run Results... Read more...

Move
Display 0 | 5 | 10 | 15 Stories

Iola Twilight

Topics
Top Story

Iola Twilight Snowshoe Race Results

2017 Click here for results 2016     2015 2014 All Results(website) 2013 All Results(pdf) 2012 All Results(pdf) Read more...

Move
Display 0 | 5 | 10 | 15 Stories

Tahquamenon Snowshoe

Topics
Top Story

Tahqua Snowshoe Race

Tahqua Snowshoe Race

Tahquamenon Snowshoe Race 5K & 10K Upper Tahquamenon Falls Paradise, Michigan February 18, 2017 The Tahquamenon River basin in Michigan's Upper Peninsula receives epic... Read more...

Tahquamenon Snowshoe Results

2017 Complete Results 2016 Complete Results 2015 Complete Results 2014  Complete Results 2013 Complete Results 2012 Complete Results 2011 Complete... Read more...

Move
Display 0 | 5 | 10 | 15 Stories

Pigeon River Classic

Topics
Top Story

Pigeon River Classic

Pigeon River Classic

Pigeon River Classic Half Marathon, 10K & 5K One Mile Kid's Race & 5K Walk Olen Park, Clintonville, Wisconsin May 6, 2017 A Classic Spring Road Race All races... Read more...

2016 Results

Read more...

2015 Results

Read more...

2013 Results

Results for the 2013 Pigeon River Classic can be downloaded here (PDF). Read more...

2012 Results

Results for the 2012 Pigeon River Classic can be found here. Read more...

2011 Results

Click here for results. Read more...

2010 Results

Click Here to see the 2010 Results.     Read more...

Move
Display 0 | 5 | 10 | 15 Stories

Two Hearted Trail Run

Topics
Top Story

Two Hearted Trail Run

Two Hearted Trail Run

Two Hearted Trail Run 50K, Marathon & Half Marathon Paradise, MI June 24. 2017   Located in the remote, wild northeastern Upper Peninsula of Michigan,... Read more...

Race Results

2016 SuperiorTiming.com (link)   2015 MyRaceResult (link) Read more...

Grand Island Trail Marathon

Age Group Results

August 01, 2010


Results By Superior Timing, LLC


Men: 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Jan Guenther Long Lake MN

713

1

3:39:04.3

8:22/M

 

Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Jordan Wohlleber Hulett WY

953

7

3:58:15.8

9:06/M

 

2

Alana Retzer Charlotte MI

862

45

4:58:44.1

11:24/M

1:00:28.2

3

Hannah Johnson Waxhaw NC

745

57

5:18:06.9

12:08/M

1:19:51.0

4

Anna Petelinsek Faribault MN

848

74

5:53:53.0

13:30/M

1:55:37.1

5

Rachael Huff Midland MI

737

77

5:58:23.8

13:41/M

2:00:08.0

6

Samantha Freiburger Charlotte MI

1133

94

6:51:05.2

15:41/M

2:52:49.3

Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Abbie Debiak Marquette MI

662

9

4:02:52.9

9:16/M

 

2

Anna Scholtz Waverly IA

889

43

4:56:39.1

11:19/M

53:46.2

3

Ellen Frondorf Cincinnati OH

698

65

5:31:59.8

12:40/M

1:29:06.8

4

Katie Hoxie Armada MI

736

69

5:47:32.3

13:16/M

1:44:39.4

5

Lauren Desarmo Miami FL

811

82

6:07:12.2

14:01/M

2:04:19.2

Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Lacey Sapkiewicz Ferndale MI

877

23

4:26:57.6

10:11/M

 

2

Jayme Murray Marquette MI

819

25

4:32:49.6

10:25/M

5:52.0

3

Kara Graci Marquette MI

711

30

4:39:12.1

10:39/M

12:14.5

4

Abigail Marchisio Uniontown OH

792

32

4:43:19.6

10:49/M

16:22.0

5

Rachel Cloud Virginia Beach VA

650

36

4:46:22.7

10:56/M

19:25.1

6

Kim Hardenbrook Marquette MI

721

37

4:46:28.0

10:56/M

19:30.4

7

Alyssa Aubry Grand Rapids MI

609

42

4:56:00.8

11:18/M

29:03.2

8

Christy Yarbrough Imlay City MI

956

54

5:15:28.4

12:02/M

48:30.8

9

Donna Peppin Marquette MI

843

61

5:23:30.0

12:21/M

56:32.3

10

Kathryn Kass Plover WI

754

62

5:25:27.8

12:25/M

58:30.2

11

Lindsey Daniels Miamisburg OH

658

63

5:30:36.1

12:37/M

1:03:38.5

12

Sarah Lachowski Hamtramck MI

772

68

5:45:54.0

13:12/M

1:18:56.4

13

Jacki Handloser Saint Clair MI

719

83

6:08:39.8

14:04/M

1:41:42.2

14

Donna Ross Oskaloosa IA

872

88

6:24:24.6

14:40/M

1:57:27.0

Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Kara Ganter Madison WI

701

10

4:03:17.3

9:17/M

 

2

Stacy Deruiter Grand Rapids MI

665

12

4:10:29.5

9:34/M

7:12.2

3

Jessica Mistak Rapid River MI

814

19

4:21:08.6

9:58/M

17:51.3

4

Ann Maltby Vicksburg MI

790

21

4:23:30.1

10:03/M

20:12.7

5

Heidi Frei Lansing MI

691

26

4:32:52.0

10:25/M

29:34.6

6

Emily Beeton Plymouth MI

615

46

4:58:52.5

11:24/M

55:35.1

7

Kelly Nicholson Wauseon OH

825

47

4:59:35.2

11:26/M

56:17.9

8

Angela Hill Superior WI

731

49

5:03:22.4

11:35/M

1:00:05.1

9

Amy Krueger Metropolis IL

768

64

5:30:55.6

12:38/M

1:27:38.2

10

Elisabeth Yarbrough Washington DC

957

71

5:47:33.3

13:16/M

1:44:16.0

11

Christy Lincoln Miamisburg OH

781

76

5:56:39.6

13:37/M

1:53:22.3

12

Deborah Satala Grand Rapids MI

879

79

6:01:27.4

13:48/M

1:58:10.1

13

Teresa Arts Appleton WI

608

81

6:03:35.0

13:53/M

2:00:17.7

Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Shawn Loy Washington IA

785

5

3:53:38.8

8:55/M

 

2

Kimberly Parlato Marquette MI

839

8

4:00:31.5

9:11/M

6:52.7

3

Jennifer Eichelberger Carbondale IL

677

20

4:22:40.0

10:02/M

29:01.2

4

Kristin Whalen Marquette MI

946

34

4:45:55.1

10:55/M

52:16.3

5

Sarah Bennor Grand Rapids MI

622

39

4:54:16.9

11:14/M

1:00:38.1

6

Stephanie Zadroga-Langlois Marquette MI

963

40

4:54:44.9

11:15/M

1:01:06.1

7

Kim Carr Marquette MI

641

41

4:54:45.3

11:15/M

1:01:06.4

8

Kathleen Norkol Superior WI

828

70

5:47:32.4

13:16/M

1:53:53.5

9

Michelle Work Fairmont WV

955

72

5:47:34.6

13:16/M

1:53:55.8

10

Angela Perry Greenwood MO

845

80

6:01:29.0

13:48/M

2:07:50.1

11

Kara Hamrin Glendale WI

718

95

6:52:24.4

15:44/M

2:58:45.6

Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Christine Crawford Whitewater WI

654

2

3:45:30.3

8:36/M

 

2

Kristin Childs Elgin IL

646

3

3:46:41.3

8:39/M

1:11.0

3

Mary Flaws Waukesha WI

686

6

3:53:56.0

8:56/M

8:25.7

4

Kathleen Weiland Belgium WI

940

11

4:08:19.8

9:29/M

22:49.5

5

Jennifer Baldwin Marquette MI

610

13

4:14:27.6

9:43/M

28:57.2

6

Rebecca Kasten Champaign IL

755

16

4:16:53.8

9:48/M

31:23.4

7

Erika Heins Duluth MN

728

17

4:17:31.9

9:50/M

32:01.5

8

Brenda Eddington Kalamazoo MI

675

18

4:18:55.0

9:53/M

33:24.6

9

Lisa Laenen White Lake MI

773

22

4:26:21.7

10:10/M

40:51.4

10

Daine Clemans Green Bay WI

649

24

4:32:04.9

10:23/M

46:34.5

11

Renee Johnson Lowell MI

748

31

4:39:42.3

10:41/M

54:11.9

12

Laura Heimburger Wheaton IL

727

38

4:50:38.6

11:06/M

1:05:08.3

13

Cary Sutherland Christmas MI

918

53

5:13:15.0

11:57/M

1:27:44.6

14

Laurie Schneider Elk River MN

887

55

5:17:51.7

12:08/M

1:32:21.4

15

Kathryn Joseph Milford MI

749

56

5:17:54.3

12:08/M

1:32:23.9

16

Julie Johnson Waxhaw NC

746

60

5:21:16.0

12:16/M

1:35:45.7

17

Lisa Cunningham Hancock MI

655

78

6:01:17.4

13:47/M

2:15:47.0

18

Wendi Pearson Minnetonka MN

841

84

6:10:05.3

14:08/M

2:24:35.0

19

Teresa Hollingsworth Midland MI

734

91

6:33:50.2

15:02/M

2:48:19.9

20

Lynn Descamp Petoskey MI

667

96

6:55:51.9

15:52/M

3:10:21.6

Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Donna Gering Ironwood MI

704

4

3:49:46.3

8:46/M

 

2

Sherry Schwabenlender Cedar Grove WI

893

14

4:15:06.1

9:44/M

25:19.7

3

Susie Byers Tulsa OK

636

27

4:35:48.5

10:32/M

46:02.2

4

Jane Donovan Pinckney MI

671

28

4:36:16.7

10:33/M

46:30.4

5

Susan Weiland Belgium WI

941

29

4:37:54.6

10:36/M

48:08.2

6

Cathy Drexler Milwaukee WI

673

51

5:10:03.4

11:50/M

1:20:17.1

7

Lexie Devries Minnetonka MN

668

52

5:11:41.4

11:54/M

1:21:55.1

8

Joanne Lindsay Cedarburg WI

783

58

5:19:38.5

12:12/M

1:29:52.1

9

Jacqueline Fix Mequon WI

685

59

5:19:41.7

12:12/M

1:29:55.4

10

Lorie Hemphill Peshtigo WI

729

85

6:12:23.0

14:13/M

2:22:36.7

11

Asako Simone Euless TX

902

87

6:17:12.8

14:24/M

2:27:26.5

Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Jan Obrien Minneapolis MN

831

15

4:15:56.0

9:46/M

 

2

Mary Schmeling Marquette MI

883

33

4:45:20.6

10:53/M

29:24.6

3

Vicki Bentley-Condit Grinnell IA

623

35

4:46:01.5

10:55/M

30:05.5

4

Donna Thackwray Morganton NC

923

48

5:02:44.2

11:33/M

46:48.2

5

Elaine Schindler Mineral City OH

882

50

5:06:15.7

11:41/M

50:19.7

6

Shelby Trail Jupiter FL

928

66

5:35:42.3

12:49/M

1:19:46.3

7

Gretchen Schmelzer Sturgeon Bay Wi WI

884

67

5:45:27.0

13:11/M

1:29:31.0

8

Barb Verhamme Munising MI

935

73

5:48:54.3

13:19/M

1:32:58.2

9

Kim Holliday Lake Almanor CA

733

89

6:25:43.2

14:43/M

2:09:47.2

10

Sharon Passarella Burbank IL

840

93

6:48:27.4

15:35/M

2:32:31.4

11

Pam Albin Maplewood MN

602

97

7:19:16.8

16:46/M

3:03:20.8

Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Mary Jo Johnson Ogdensburg WI

747

44

4:56:46.9

11:20/M

 

2

Trish Petrus Ludington MI

851

75

5:55:32.7

13:34/M

58:45.8

3

Sherry Davidson Harrisville MI

660

86

6:15:58.9

14:21/M

1:19:12.0

4

Jeanette Palmer Scottsdale AZ

838

90

6:25:44.0

14:43/M

1:28:57.0

Top

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Lois Berkowitz` Riverview MI

624

92

6:44:28.7

15:26/M

 

Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Chuck Engel Dublin OH

678

1

3:02:04.3

6:57/M

 

Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Alexander Behm Ann Arbor MI

617

10

3:40:53.7

8:26/M

 

2

Philip Videtich Grand Rapids MI

936

29

3:52:52.0

8:53/M

11:58.3

3

Peter Baum Green Bay WI

613

46

4:02:31.6

9:15/M

21:37.9

4

Adam Sullivan Milwaukee WI

917

59

4:17:23.0

9:49/M

36:29.3

5

Brian Foster Royal Oak MI

688

83

4:42:52.5

10:48/M

1:01:58.7

6

Brad Knoll Sanford MI

761

86

4:44:17.3

10:51/M

1:03:23.5

7

Paul Ewbank Midland MI

683

87

4:45:44.2

10:54/M

1:04:50.4

8

Matthew McFalls Rochester MN

803

108

5:00:50.2

11:29/M

1:19:56.5

9

Zachary Spencer Farmington Hills MI

914

122

5:14:51.5

12:01/M

1:33:57.8

10

Chris Purdy Okemos MI

858

132

5:21:12.9

12:16/M

1:40:19.2

11

Anthony Wiggins Oskaloosa IA

948

152

5:46:02.9

13:12/M

2:05:09.2

Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Tim Mocny Mt. Pleasant MI

815

2

3:03:44.9

7:01/M

 

2

Peter Scholtz St. Paul MN

890

33

3:54:36.9

8:57/M

50:51.9

3

Tim Hales Grand Rapids MI

715

36

3:58:30.8

9:06/M

54:45.8

4

John Kramer Mt. Pleasant MI

766

45

4:01:59.9

9:14/M

58:14.9

5

Eric Baum New York NY

612

52

4:09:18.0

9:31/M

1:05:33.0

6

Adam Bell Dowling MI

619

70

4:25:55.7

10:09/M

1:22:10.8

7

Stephen Cousins Detroit MI

651

73

4:29:27.3

10:17/M

1:25:42.4

8

Brian Odom New Hudson MI

833

80

4:38:26.9

10:38/M

1:34:41.9

9

David Hocker Augusta MI

732

117

5:10:50.3

11:52/M

2:07:05.3

10

Jeff Daly Closter NJ

656

131

5:20:57.6

12:15/M

2:17:12.7

11

Audun Hepsoe Vikhammer

730

145

5:35:09.0

12:48/M

2:31:24.0

12

Steven Plato Grand Rapids MI

855

147

5:37:43.7

12:53/M

2:33:58.7

13

Jack McKinnon Miami FL

806

158

6:07:12.2

14:01/M

3:03:27.2

Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Matthew Cavanaugh Arlington VA

642

3

3:09:59.4

7:15/M

 

2

Jesse Bell Milwaukee WI

620

4

3:27:31.0

7:55/M

17:31.5

3

Tyler Behrends Duluth MN

618

8

3:39:02.7

8:22/M

29:03.3

4

Joshua Williams Chicago IL

952

11

3:43:24.7

8:32/M

33:25.2

5

Rob Kennedy Glen Ellyn IL

758

24

3:47:25.4

8:41/M

37:25.9

6

Russell Stebner Eden Prairie MN

915

37

3:58:53.4

9:07/M

48:53.9

7

Philip Fritz Madison WI

697

48

4:03:17.3

9:17/M

53:17.8

8

Jeremy Yarbrough Imlay City MI

958

55

4:10:56.6

9:35/M

1:00:57.1

9

Jeremiah Friday Ellwood City PA

696

69

4:25:26.3

10:08/M

1:15:26.8

10

Brian Gleichauf Chicago IL

708

93

4:49:34.0

11:03/M

1:39:34.5

11

Robert Krueger Lasalle MI

771

98

4:52:52.4

11:11/M

1:42:53.0

12

Timothy Roe Park Falls WI

869

110

5:03:22.5

11:35/M

1:53:23.0

13

Eric Smith Tinley Park IL

907

126

5:17:55.3

12:08/M

2:07:55.8

14

Kevin Brucker East Peoria IL

630

129

5:20:05.7

12:13/M

2:10:06.2

15

Jason Newton Kalamazoo MI

824

139

5:30:36.1

12:37/M

2:20:36.6

16

Bryan Krueger Metropolis IL

769

141

5:30:55.0

12:38/M

2:20:55.5

17

Mark Peppin Gaylord MI

844

146

5:37:15.4

12:52/M

2:27:15.9

18

Jamie Peterson Escanaba MI

849

148

5:38:04.8

12:54/M

2:28:05.3

19

Charles Dennis Chicago IL

664

160

6:20:13.1

14:31/M

3:10:13.6

Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Ben Playfoot Plymouth MI

856

6

3:28:20.1

7:57/M

 

2

Matthew Antoniou Lake Orion MI

606

17

3:44:56.4

8:35/M

16:36.2

3

Randy Vining Sault Ste. Marie MI

937

28

3:52:00.5

8:51/M

23:40.3

4

Carlos Martinez Spearfish SD

796

42

4:00:48.6

9:11/M

32:28.4

5

Joe Timmsen Muscatine IA

926

49

4:03:52.5

9:18/M

35:32.3

6

Matthew Frantzen Minneapolis MN

690

60

4:17:53.0

9:51/M

49:32.8

7

Greg Eppler Pinckney MI

680

72

4:28:58.4

10:16/M

1:00:38.2

8

Matt Burdett Valparaiso, In IN

633

92

4:48:24.9

11:00/M

1:20:04.7

9

Darren Kramer Gladstone MI

765

105

4:59:29.5

11:26/M

1:31:09.3

10

Andrew Neitzel Menomonie WI

822

107

5:00:10.9

11:27/M

1:31:50.7

11

Matthew Perry Greenwood MO

846

123

5:15:40.7

12:03/M

1:47:20.5

12

Kurt Schoeni Schoeni Omro WI

888

130

5:20:33.1

12:14/M

1:52:12.9

13

Slater Martin Greenville MI

794

142

5:31:07.9

12:38/M

2:02:47.8

14

Michael Eddington Kalamazoo MI

676

144

5:31:21.2

12:39/M

2:03:01.0

15

Derek Norkol Superior WI

827

155

5:52:56.8

13:28/M

2:24:36.6

16

David Kasperowicz Grosse Pointe Woods MI

752

163

6:55:32.5

15:52/M

3:27:12.3

Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Perry Bennor Grand Rapids MH

621

9

3:40:50.2

8:26/M

 

2

Monte Harvill Franklin MI

725

12

3:43:35.1

8:32/M

2:44.8

3

William Hutchinson Wauwatosa WI

738

13

3:43:45.6

8:32/M

2:55.4

4

Luke Sydow Duluth MN

921

16

3:44:28.4

8:34/M

3:38.1

5

Jeff Kalember Gaylord MI

751

18

3:45:33.5

8:37/M

4:43.2

6

James Work Fairmont WV

954

38

3:58:54.7

9:07/M

18:04.5

7

Rich Firth Dearborn MI

684

50

4:08:14.3

9:28/M

27:24.0

8

Stuart Peterson Muskegon MI

850

51

4:09:07.7

9:30/M

28:17.5

9

Matthew Phillips Lansing MI

853

64

4:22:07.8

10:00/M

41:17.5

10

Scott Gobrogge Oxford MI

709

65

4:22:24.6

10:01/M

41:34.3

11

Dave Sarvela Duluth MN

878

67

4:24:38.7

10:06/M

43:48.5

12

Greg Frey Petoskey MI

694

68

4:24:41.4

10:06/M

43:51.1

13

Bob Jacobowski Farmington MN

742

103

4:58:07.9

11:23/M

1:17:17.7

14

David Rose Lee's Summit MO

870

104

4:59:09.1

11:25/M

1:18:18.8

15

John Snuggs Richmond VA

910

109

5:01:10.6

11:30/M

1:20:20.4

16

John Erck Omro WI

681

113

5:08:16.3

11:46/M

1:27:26.0

17

Eric Kass Dodgeville WI

753

114

5:08:25.7

11:46/M

1:27:35.4

18

Scott Maisel Royal Oak MI

789

115

5:10:18.6

11:51/M

1:29:28.3

19

Gary Veen Milford MI

934

124

5:16:18.1

12:04/M

1:35:27.8

20

Kelly Anton Sussex WI

605

127

5:18:01.0

12:08/M

1:37:10.8

21

Chuck Murphree Deerfield WI

818

135

5:25:46.3

12:26/M

1:44:56.1

22

Michael Lenhart Millersville MD

779

136

5:25:53.9

12:26/M

1:45:03.7

23

Thomas Myers Marquette MI

820

138

5:27:30.4

12:30/M

1:46:40.2

24

David Inbody II Lowell MI

640

143

5:31:08.0

12:38/M

1:50:17.7

25

Kurt Bauman St. Louis MO

614

154

5:52:20.1

13:27/M

2:11:29.8

26

Chris Freiburger Charlotte MI

1132

162

6:51:06.0

15:41/M

3:10:15.8

Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Andrew Novis Newton MA

829

5

3:28:17.7

7:57/M

 

2

Matti Kern Marquette MI

759

7

3:29:12.3

7:59/M

0:54.6

3

Kenneth Sosnowski Joliet IL

912

14

3:43:48.1

8:33/M

15:30.3

4

Eric Zachmann Brighton MI

962

25

3:48:05.1

8:42/M

19:47.3

5

Nathan Skipper Ellenwood GA

904

27

3:49:44.6

8:46/M

21:26.9

6

Duane Kroeger Watertown MN

767

30

3:53:09.4

8:54/M

24:51.6

7

Rick Robbins Muskegon MI

865

31

3:53:19.6

8:54/M

25:01.8

8

David Brady Durham NC

628

34

3:55:39.7

9:00/M

27:21.9

9

Bill Odendahl Trumbull CT

832

41

4:00:23.9

9:10/M

32:06.1

10

Kurt Olson Munising MI

836

54

4:10:09.4

9:33/M

41:51.6

11

Ali Hariri Maple Grove MN

722

56

4:11:19.8

9:36/M

43:02.0

12

David Iacono Edina MN

739

58

4:16:00.9

9:46/M

47:43.1

13

David Schultz Wetmore MI

892

61

4:18:02.8

9:51/M

49:45.1

14

Mark Robillard Muskegon MI

866

63

4:22:02.7

10:00/M

53:44.9

15

James Tomalia Pinckney MI

927

75

4:31:09.9

10:21/M

1:02:52.1

16

Patrick Perry Lees Summit MO

847

77

4:31:31.7

10:22/M

1:03:13.9

17

Richard Qualheim Minnetonka MN

859

79

4:38:26.3

10:38/M

1:10:08.6

18

Ronald Hart Cheboygan MI

723

84

4:43:17.1

10:49/M

1:14:59.3

19

Jeffrey Olsen Cascade WI

835

94

4:49:37.5

11:03/M

1:21:19.7

20

Todd Lockwood Brooklypark MN

784

99

4:54:02.8

11:13/M

1:25:45.0

21

Kirk Knutson Ellison Bay WI

763

111

5:03:31.7

11:35/M

1:35:13.9

22

Jeff Anderson Lansing MI

604

119

5:13:39.3

11:58/M

1:45:21.5

23

Gene Schmidt Saginaw MI

885

121

5:14:01.3

11:59/M

1:45:43.5

24

Dennis Peck Highland MI

842

128

5:19:33.8

12:12/M

1:51:16.0

25

Dan McQuillan Greenbay WI

807

149

5:39:55.3

12:58/M

2:11:37.5

26

Mike Gase Wixom MI

703

150

5:43:15.4

13:06/M

2:14:57.6

27

Bill Snyder Macomb Township MI

911

159

6:16:02.0

14:21/M

2:47:44.3

28

Thomas Knoll Sanford MI

762

161

6:32:45.5

14:59/M

3:04:27.7

Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Jeff Gaft Honor MI

965

15

3:44:15.7

8:34/M

 

2

Jeffrey Landon Kalamazoo MI

775

19

3:45:49.2

8:37/M

1:33.5

3

Perry Gabbard Saint Charles MO

699

22

3:47:10.6

8:40/M

2:54.9

4

Ray Byers Valparaiso IN

635

23

3:47:12.2

8:40/M

2:56.5

5

Michael Cheslak Duluth MN

644

26

3:49:21.9

8:45/M

5:06.1

6

Nick Laenen White Lake MI

774

35

3:56:19.2

9:01/M

12:03.5

7

James Waters Ontonagon MI

939

40

4:00:21.7

9:10/M

16:05.9

8

Dennis Gilbert Descanso CA

707

43

4:00:59.4

9:12/M

16:43.7

9

Jeff Tushaus Green Bay WI

929

44

4:01:43.1

9:14/M

17:27.4

10

Danny Swindle Newport MI

920

47

4:02:33.2

9:15/M

18:17.5

11

Christopher McGrath Hayward WI

804

53

4:09:42.0

9:32/M

25:26.2

12

Steve Wikner Kenosha WI

949

57

4:13:22.0

9:40/M

29:06.3

13

Don Frichtl Paxton IL

695

62

4:20:18.3

9:56/M

36:02.6

14

Brian Pugh Alpharetta GA

857

71

4:28:52.2

10:16/M

44:36.4

15

Stephen Cousins Muskegon MI

652

74

4:29:27.5

10:17/M

45:11.7

16

Paul Spaniola Ludington MI

913

78

4:37:42.9

10:36/M

53:27.1

17

Bruce Langlois Lowell MI

777

81

4:38:35.0

10:38/M

54:19.3

18

Matthew Miller Tiffin OH

812

85

4:43:19.4

10:49/M

59:03.7

19

Patrick Giguere Plymouth MN

706

89

4:45:59.8

10:55/M

1:01:44.1

20

John Wilk Sterling Heights MI

950

91

4:48:19.0

11:00/M

1:04:03.3

21

Kent Snow Spring TX

909

95

4:49:52.0

11:04/M

1:05:36.3

22

Mark Norfleet Ann Arbor MI

826

97

4:51:55.9

11:09/M

1:07:40.1

23

Bruce Juppe Depere WI

750

100

4:55:29.6

11:17/M

1:11:13.9

24

Steve Geronime Cottage Grove MN

705

101

4:57:48.1

11:22/M

1:13:32.3

25

James E Engel Wakefield MI

679

102

4:57:55.2

11:22/M

1:13:39.4

26

Carl Schultz Nashotah WI

891

116

5:10:50.2

11:52/M

1:26:34.4

27

Greg Scott Shelby Twp. MI

894

120

5:13:57.5

11:59/M

1:29:41.7

28

Daniel Tyukody Manhattan Beach CA

930

125

5:17:40.5

12:07/M

1:33:24.8

29

Scott Hartley Maple Grove MN

724

133

5:23:26.6

12:21/M

1:39:10.9

30

Gordon Kiser III Bensenville IL

760

137

5:26:47.7

12:28/M

1:42:32.0

31

Jay Sulek Glen Ellyn IL

916

151

5:44:08.6

13:08/M

1:59:52.8

32

Michael Thorsby Holland MI

925

153

5:51:08.9

13:24/M

2:06:53.1

DQ

David Lindgren Maple Grove MN

782

DQ

-

-

 

Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Tom Silverberg Bloomington MN

901

20

3:46:41.5

8:39/M

 

2

David Luckhardt Ypsilanti MI

787

21

3:47:00.2

8:40/M

0:18.7

3

David Crary Ann Arbor MI

653

32

3:53:56.6

8:56/M

7:15.0

4

Stephan Gantert Wausau WI

702

39

3:59:54.7

9:09/M

13:13.2

5

Walter Meeker Traverse City MI

808

66

4:24:01.5

10:05/M

37:20.0

6

Martin Gallagher Chicago IL

700

82

4:39:15.2

10:40/M

52:33.7

7

Eric Swanlund Edina MN

919

90

4:46:15.6

10:56/M

59:34.1

8

Chuck Meyer Delavan IL

809

106

4:59:52.2

11:27/M

1:13:10.6

9

John Schneider Rhinelander WI

886

156

5:55:19.2

13:34/M

2:08:37.7

10

Paul Fournier Gurnee IL

689

157

5:57:04.3

13:38/M

2:10:22.8

11

Loren Albin Maplewood MN

601

164

7:19:16.9

16:46/M

3:32:35.3

Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Jerry Boone Washington Court House OH

627

88

4:45:48.1

10:55/M

 

2

Kenneth Childs Knoxville TN

645

96

4:50:29.6

11:05/M

4:41.4

3

Joseph Lutz Minnetonka MN

788

118

5:13:11.9

11:57/M

27:23.7

4

Ed Sandle Conover WI

876

134

5:24:06.6

12:22/M

38:18.4

5

Gary Krueger Metropolis IL

770

140

5:30:54.4

12:38/M

45:06.2

Top

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Larry Grow Traverse City MI

712

76

4:31:30.9

10:22/M

 

2

Roberto Sehn Lachine MI

896

112

5:04:14.9

11:37/M

32:43.9


*Overall place within gender.